FH65-12S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH65-12S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH65-12S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH65-12S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH65-12S-0.5SH
Description
RECEPTACLE, 0.5MM PITCH, 7.8MM L
Detailed Description
12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH65-12S-0.5SH Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.047" (1.20mm)