FH65-34S-0.5SH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 180
Datasheet
Image for FH65-34S-0.5SH is not available
FH65-34S-0.5SH
DigiKey Part Number
FH65-34S-0.5SH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH65-34S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.5MM R/A
Detailed Description
34 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
FH65-34S-0.5SH Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
34
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.047" (1.20mm)