FX10A-96S-SV(21)
DigiKey Part Number
26-FX10A-96S-SV(21)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX10A-96S-SV(21)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX10A-96S-SV(21)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-96S-SV(21)
Description
CONN RCPT 96POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-96S-SV(21) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
96
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)