FX10B-144P-SV1(71)
DigiKey Part Number
FX10B-144P-SV1(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-144P-SV1(71)
Description
CONN HDR 144POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
144 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-144P-SV1(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)