FX12B-24P-0.4SV
DigiKey Part Number
H11405TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11405CT-ND - Cut Tape (CT)
H11405DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX12B-24P-0.4SV
Description
CONN PLUG 24POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX12B-24P-0.4SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.053" (1.35mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)