FX23-20S-0.5SV(20)
DigiKey Part Number
26-FX23-20S-0.5SV(20)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX23-20S-0.5SV(20)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX23-20S-0.5SV(20)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-20S-0.5SV(20)
Description
CONN RCPT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 (20 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Number of Positions
24 (20 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)