FX30B-3P-3.81DS
DigiKey Part Number
H122214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-3P-3.81DS
Description
CONN HEADER R/A 3POS 3.81MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.150" (3.81mm)
EDA/CAD Models
FX30B-3P-3.81DS Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Board Guide, Board Lock
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Shrouded - 2 Wall
Current Rating (Amps)
15A
Mounting Type
Voltage Rating
250V