FX31-2S-9.5SV
DigiKey Part Number
26-FX31-2S-9.5SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX31-2S-9.5SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX31-2S-9.5SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX31-2S-9.5SV
Description
RECEPTACLE, 2POS., 9.5MM PITCH,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Receptacle, Female Blade Sockets Connector Solder 0.374" (9.50mm) Surface Mount
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Termination
Solder
Series
Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fastening Type
Push-Pull
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Connector Style
2 Poles
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Blade Sockets
Voltage Rating
800 V
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
25 A
Pitch
0.374" (9.50mm)
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C