FX8-60P-SV1(92)
DigiKey Part Number
26-FX8-60P-SV1(92)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8-60P-SV1(92)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX8-60P-SV1(92)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-60P-SV1(92)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-60P-SV1(92) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
4mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)