GT8Z-20DS-2C
DigiKey Part Number
GT8Z-20DS-2C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT8Z-20DS-2C
Description
CONN PLUG HSG 20POS 2.00MM
Customer Reference
Detailed Description
20 Rectangular Connectors - Housings Plug Gray 0.079" (2.00mm)
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Last Time Buy
Fastening Type
Detent Lock
Connector Type
Color
Gray
Contact Type
Female Socket
Features
Flange
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)