HR34P-10WP-10SC
DigiKey Part Number
26-HR34P-10WP-10SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR34P-10WP-10SC
Description
PLUG, 10POS., 3A, IPX7, IPX8, FR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
10
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
200VAC, 250VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C