IT3M-200S-BGA(37)
DigiKey Part Number
H11788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT3M-200S-BGA(37)
Description
CONN RCPT 200POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Position Connector Receptacle, Non-Gendered Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IT3M-200S-BGA(37) Models
Category
Number of Rows
40
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Mounting Side
Packaging
Box
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Non-Gendered
Mated Stacking Heights
15mm ~ 40mm
Number of Positions
200
Base Product Number
Pitch
0.069" (1.75mm)