LF10WBJ-12S
LF10WBJ-12S
LF10WBJ-12S
DigiKey Part Number
HR563-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBJ-12S
Description
CONN JACK FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Jack, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF10WBJ-12S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Brown, Silver
Series
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C