LF10WBR-12P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | HR558-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LF10WBR-12P |
Description | CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LF10WBR-12P Models |
Category | Shell Material Zinc Alloy |
Mfr | Shell Finish Nickel |
Series | Contact Finish - Mating Gold |
Packaging Tray | Color Silver |
Part Status Active | Ingress Protection IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 12 | Current Rating (Amps) 2A |
Shell Size - Insert 10 | Voltage Rating 30VAC, 42VDC |
Mounting Type Panel Mount | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |