LF13WBR-20SD
DigiKey Part Number
LF13WBR-20SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBR-20SD
Description
CONN RCPT FMALE 20POS GOLD SLDR
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
LF13WBR-20SD Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Color
Silver
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C