MDF7-16P-2.54DSA(95)
DigiKey Part Number
26-MDF7-16P-2.54DSA(95)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7-16P-2.54DSA(95)
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.394" (10.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.612" (15.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC