Image for MDF7-22D-2.54DSA(96) is not available
MDF7-22D-2.54DSA(96)
DigiKey Part Number
MDF7-22D-2.54DSA(96)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7-22D-2.54DSA(96)
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDF7-22D-2.54DSA(96) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Packaging
Bag
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
250VAC
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)