Image for MDF76KBW-30S-1H(56) is not available
MDF76KBW-30S-1H(56)
DigiKey Part Number
26-MDF76KBW-30S-1H(56)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF76KBW-30S-1H(56)
Description
CONN RCPT 30POS 1MM R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Board Cutout, Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Series
Insulation Color
Beige
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.061" (1.55mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Cable/Wire
Features
Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC