PCN10-128S-2.54DSA(72)
PCN10-128S-2.54DSA(72)
PCN10-128S-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H122460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-128S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 128POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
128 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10-128S-2.54DSA(72) Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Termination
Solder
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
128
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)