PCN10-48S-2.54DSA(72) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 2,493
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 603
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 13
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 59
In Stock: 510
In Stock: 266
In Stock: 93
48 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
PCN10-48S-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H124230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-48S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 48POS
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCN10-48S-2.54DSA(72) Models
Category
Style
C/2 (1/2 C)
Mounting Type
Through Hole
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
48
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
48
Pitch
0.100" (2.54mm)