PCN10-96P-2.54DSA(81)
DigiKey Part Number
H126283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-96P-2.54DSA(81)
Description
CONN DIN HDR 96POS
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole
Category
Number of Rows
3
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
96
Pitch
0.100" (2.54mm)