PCN10C-32S-2.54DSA(72) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 40
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 488
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
32 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
PCN10C-32S-2.54DSA(72)
PCN10C-32S-2.54DSA(72)
PCN10C-32S-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H11193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10C-32S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 32POS
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCN10C-32S-2.54DSA(72) Models
Category
Style
B
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
32
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.100" (2.54mm)