Image for PCN10MC-64S-2.54DSA(52) is not available
PCN10MC-64S-2.54DSA(52)
DigiKey Part Number
26-PCN10MC-64S-2.54DSA(52)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10MC-64S-2.54DSA(52)
Description
CONN DIN RCPT 64POS
Detailed Description
64 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness
7.87µin (0.200µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
64
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.100" (2.54mm)