PCN13-20S-2.54DSA(71)
PCN13-20S-2.54DSA(71)
PCN13-20S-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H11203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN13-20S-2.54DSA(71)
Description
CONN DIN RCPT 20POS
Detailed Description
20 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
EDA/CAD Models
PCN13-20S-2.54DSA(71) Models
Category
Style
B
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Level, Class
1
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.100" (2.54mm)