RM15WTPZA-12P(81)
DigiKey Part Number
26-RM15WTPZA-12P(81)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM15WTPZA-12P(81)
Description
CONN RCPT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
RM15WTPZA-12P(81) Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
15
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
350VAC, 490VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C