ST40X-10S-CV(80) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 4,029
Datasheet
10 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold
ST40X-10S-CV(80)
DigiKey Part Number
H11466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST40X-10S-CV(80)
Description
CONN PLUG 10POS SOLDER GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Tray
Wire Type
Discrete
Part Status
Obsolete
Features
Shielded
Connector Type
Plug
Contact Finish
Gold
Contact Type
Non-Gender Specific
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Number of Positions
10
Color
Black
Pitch
0.020" (0.50mm)