ZE05H-12DP-2H
DigiKey Part Number
26-ZE05H-12DP-2HTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-ZE05H-12DP-2HCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZE05H-12DP-2H
Description
CONN RECPT 12 POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZE05H-12DP-2H Models
Category
Insulation Height
0.348" (8.84mm)
Mfr
Contact Shape
Square
Series
Contact Finish - Mating
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2A, 5A