ZH05-24DS-2H(x)
ZH05-24DS-2H(B)
DigiKey Part Number
26-ZH05-24DS-2H(B)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-ZH05-24DS-2H(B)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-ZH05-24DS-2H(B)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZH05-24DS-2H(B)
Description
Interconnect Misc
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle; Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZH05-24DS-2H(B) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Color
Gray
Part Status
Active
Insulation Height
0.386" (9.80mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
60VAC/DC
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)