CSNV500N-354M
DigiKey Part Number
480-CSNV500N-354M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSNV500N-354M
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 500A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 500A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSNV500N-354M Models
Category
Frequency
DC ~ 200kHz
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.5%
Packaging
Box
Voltage - Supply
7V ~ 18V
Part Status
Active
Response Time
200ns
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
250mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C