MPRLS0025PA0000SA
DigiKey Part Number
480-MPRLS0025PA0000SACT-ND - Cut Tape (CT)
480-MPRLS0025PA0000SADKR-ND - Digi-Reel®
480-MPRLS0025PA0000SATR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPRLS0025PA0000SA
Description
MICRO PRESSURE SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 25PSI (172.37kPa) Absolute Male - 0.1" (2.5mm) Tube 24 b 12-SMD, No Lead, Top Port
Category
Accuracy
±0.25%
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
Series
Port Size
Male - 0.1" (2.5mm) Tube
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Bulk
Port Style
Barbless
Part Status
Active
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Applications
Board Mount
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Pressure Type
Absolute
Maximum Pressure
60PSI (413.69kPa)
Operating Pressure
25PSI (172.37kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C