106PHC400K
DigiKey Part Number
1572-1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106PHC400K
Description
CAP FILM 10UF 10% 400VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.3 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
1.063" Dia x 2.165" L (27.00mm x 55.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
400V