HC49USM-FF5F18-16.000MHZ
DigiKey Part Number
2780-HC49USM-FF5F18-16.000MHZTR-ND - Tape & Reel (TR)
2780-HC49USM-FF5F18-16.000MHZCT-ND - Cut Tape (CT)
2780-HC49USM-FF5F18-16.000MHZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC49USM-FF5F18-16.000MHZ
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.186" W (11.40mm x 4.73mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm