BAS4002LE6327XTMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diode 40 V 120mA Surface Mount PG-TSLP-2-1
BAS4002LE6327XTMA1
DigiKey Part Number
448-BAS4002LE6327XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BAS4002LE6327XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BAS4002LE6327XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS4002LE6327XTMA1
Description
DIODE SCHOTTK 40V 120MA PGTSLP21
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
100 ps
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 30 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
PG-TSLP-2-1
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed