BSC072N08NS5ATMA1
DigiKey Part Number
BSC072N08NS5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC072N08NS5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC072N08NS5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC072N08NS5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 74A TDSON
Detailed Description
N-Channel 80 V 74A (Tc) 2.5W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
EDA/CAD Models
BSC072N08NS5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 36µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 69W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.2mOhm @ 37A, 10V