FS820R08A6P2BBPSA1
DigiKey Part Number
448-FS820R08A6P2BBPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS820R08A6P2BBPSA1
Description
IGBT MOD 750V 820A AG-HYBRIDD-2
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 750 V 820 A 714 W Chassis Mount AG-HYBRIDD-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS820R08A6P2BBPSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.35V @ 15V, 450A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
80 nF @ 50 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
750 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
820 A
Supplier Device Package
AG-HYBRIDD-2
Power - Max
714 W