IKZA75N65EH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKZA75N65EH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKZA75N65EH7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-4
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 338 W Through Hole PG-TO247-4-3
EDA/CAD Models
IKZA75N65EH7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
750µJ (on), 840µJ (off)
Gate Charge
152 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
26ns/199ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
56 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
PG-TO247-4-3
Power - Max
338 W