IPB120N08S404ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB120N08S404ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB120N08S404ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB120N08S404ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB120N08S404ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 120A (Tc) 179W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
EDA/CAD Models
IPB120N08S404ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
95 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6450 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
179W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C