IPB156N22NFDATMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 220 V 72A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
IPB156N22NFDATMA1
DigiKey Part Number
IPB156N22NFDATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB156N22NFDATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB156N22NFDATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB156N22NFDATMA1
Description
MOSFET N-CH 220V 72A TO263-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPB156N22NFDATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 270µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6930 pF @ 110 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
220 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15.6mOhm @ 50A, 10V