IPD90N06S4L06ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD90N06S4L06ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD90N06S4L06ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD90N06S4L06ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD90N06S4L06ATMA2
Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-31
Detailed Description
N-Channel 60 V 90A (Tc) 79W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
EDA/CAD Models
IPD90N06S4L06ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5680 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
79W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C