IPP072N10N3GXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP072N10N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP072N10N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 80A (Tc) 150W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP072N10N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4910 pF @ 50 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V