IPP100N06S2L05AKSA2
DigiKey Part Number
IPP100N06S2L05AKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP100N06S2L05AKSA2
Description
MOSFET N-CH 55V 100A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP100N06S2L05AKSA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
230 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5660 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.7mOhm @ 80A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA