IRF40R207
DigiKey Part Number
IRF40R207TR-ND - Tape & Reel (TR)
IRF40R207CT-ND - Cut Tape (CT)
IRF40R207DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF40R207
Description
MOSFET N-CH 40V 56A TO252
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 56A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRF40R207 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2110 pF @ 25 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V