SPB20N60C3ATMA1
DigiKey Part Number
SPB20N60C3ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
SPB20N60C3ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
SPB20N60C3ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPB20N60C3ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 20.7A TO263-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20.7A (Tc) 208W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPB20N60C3ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
114 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 13.1A, 10V