IMSA-10120S-20Y915
DigiKey Part Number
2248-IMSA-10120S-20Y915TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-10120S-20Y915CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-10120S-20Y915
Description
CONN SOCKET VERT B-TO-B FLOATING
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
IRISO USA Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.486" (12.35mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)