IMSA-11501S-20A-GFN1
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11501S-20A-GFN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11501S-20A-GFN1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11501S-20A-GFN1
Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Manufacturer
IRISO USA Inc.
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Series
Cable End Type
Notched
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FFC, FPC
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Voltage Rating
50V
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A