MDM-15PCBR-A174-F222 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1003-2448-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MDM-15PCBR-A174-F222 |
Description | CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Contact Type Signal |
Mfr | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Series | Termination Solder |
Packaging Bulk | Shell Material, Finish Aluminum, Nickel Plated, Electroless |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Connector Style | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Shielded |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 3 | Dielectric Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Mounting Type | Contact Material Copper Alloy |
Shell Size, Connector Layout 0.050 Pitch x 0.100 Row to Row | Operating Temperature -55°C ~ 200°C |