DPG60I400HA
DigiKey Part Number
DPG60I400HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG60I400HA
Description
DIODE STANDARD 400V 60A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 60A Through Hole TO-247
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
45 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 400 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.47 V @ 60 A