IXXH60N65B4
DigiKey Part Number
IXXH60N65B4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXXH60N65B4
Description
IGBT PT 650V 116A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 650 V 116 A 455 W Through Hole TO-247AD (IXXH)
Category
Switching Energy
3.13mJ (on), 1.15mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
95 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
37ns/145ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 60A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
116 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
250 A
Supplier Device Package
TO-247AD (IXXH)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 60A
Base Product Number
Power - Max
455 W