DX07S024WJ3R400 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DX07S024WJ3R400 |
Description | CONN RCPT USB3.1 TYPEC 24POS SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DX07S024WJ3R400 Models |
Category | Termination Solder |
Manufacturer JAE Electronics | Features Board Guide |
Series | Operating Temperature -30°C ~ 80°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Ports 1 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type USB-C (USB TYPE-C) | Voltage - Rated 48V |