Image for IL-WX-20SB-VF-A1-B-E1000E is not available
IL-WX-20SB-VF-A1-B-E1000E
DigiKey Part Number
IL-WX-20SB-VF-A1-B-E1000E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-WX-20SB-VF-A1-B-E1000E
Description
CONN RCPT 20POS 0.031 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.128" (3.25mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Forked
Mated Stacking Heights
4.5mm
Style
Board to Board
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.059" (1.50mm)